בניסיון להגיע לפשרה בנושא הרפורמה הרצוג נפגש עם משפטנים

featured image
וואלה!

 • מדורים נוספים

 • עוד בוואלה!

 • צפייה ישירה

 • קניות

מאמצי הפשרה על הרפורמה המשפטית: הרצוג כינס לראשונה את כל המשפטנים ונציגי מכוני המחקר

בדיון הציגו המשתתפים את עמדותיהם בנוגע למתווה החוקתי שהציג הנשיא מוקדם יותר החודש והפתרונות המוצעים בנוגע לרפורמה. הרצוג בחן את האפשרות לנצל את המשבר הנוכחי על מנת לכונן חוקה. מדובר בפעם הראשונה שהוא מכנס את הגורמים האקדמים לפורום משותף

27/02/2023

בווידאו: הרצוג קרא לעצור את החקיקה של הרפורמה המשפטית (צילום: לע”מ)

נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש הערב (שני) עם נציגים ממכוני מחקר ומשפטנים מהאקדמיה כחלק ממאמצי ההידברות שמוביל הנשיא בניסיון להגיע לפשרות בנושא לרפורמה במערכת המשפט. מדובר בשורה של גופי מחקר וארגונים משפטיים מקצועיים המייצגים את קשת הדעות באקדמיה – כמו המכון הישראלי לדמוקרטיה, מכון תכלית, פורום קהלת, המכון למדיניות העם היהודי, מכון רובינשטיין למשברים חוקתיים ופורום המרצות והמרצים למשפטים. כולם השתתפו במעגלי השיח שמקיים בית הנשיא בשבועות האחרונים בנוגע לרפורמה המשפטית אך זו הפעם הראשונה שהנשיא מכנס את כולם יחדיו לפורום משותף.

בפגישה הציגו המשתתפים את עמדותיהם בנוגע למתווה החוקתי שהציג הנשיא מוקדם יותר החודש והפתרונות והפשרות המוצעות בנוגע לרפורמה. בבית הנשיא מסרו כי “הנשיא ממשיך במאמציו הרבים להביא להסכמה רחבה ככל הניתן בנוגע לרפורמה במערכת המשפט”.

בדיון הרצוג בחן את האפשרות לנצל את המשבר הנוכחי על מנת לכונן חוקה. בקרב קופל מקהלת עלתה התנגדות לעניין ולטענתו יש לרסן את בית המשפט מול דעתה של לוין-שנור. מנגד, דעתה של האחרונה היא שאפשר לכונן חוקה לצד הגנה על זכויות אדם וריסון של הממשלה. בבית הנשיא לא הגיבו לדברים.

הנשיא הרצוג הציג לפני כשבועיים מתווה של חמש נקודות כבסיס לדיון בין הקואליציה והאופוזיציה והממשלה ומערכת המשפט בניסיון לייצר הידברות שתוביל לפשרות ברפורמה שמקדמת הממשלה. הנשיא דרש מהקואליציה לעצור את המשך קידום החקיקה ולפתוח בהידברות אך שר המשפטים יריב לוין ויו”ר ועדת החוקה שמחה רוטמן מסרבים לקיים משא ומתן “עם תנאים מוקדמים” והמשיכו לקדם את חוקי הרפורמה, שהשלב הראשון שלה אושר בשבוע שעבר בקריאה ראשונה.

מנגד, באופוזיציה וראשי המחאה נגד הרפורמה דורשים את עצירת החקיקה כתנאי להידברות רשמית עם הממשלה. בינתיים, רוטמן ממשיך לקדם חוקים אחרים של הרפורמה בדיונים יומיומיים בוועדת החוקה.

עוד בוואלה!

ח”כ ביטן: אבקש מלוין להגיע לפשרה על המהפכה המשפטית

לכתבה המלאה

בהיעדר התקדמות בערוץ הפוליטי, הנשיא החל לקדם את ההידברות החוץ פרלמנטרית והאקדמית בין גופים וארגונים משפטיים המייצגים השקפות עולם מנוגדות כמו מכון קהלת, מהוגי הרפורמה של לוין ורוטמן, וקבוצת משפטנים שמרנית המזוהה עם הפרופ’ ידידיה שטרן, ומהצד השני, גם המכון הישראלי לדמוקרטיה, מכון תכלית ופורום המרצות והמרצים למשפטים המזוהים כליברלים.

במסגרת ההידברות, גם יו”ר ועדת החוקה שמחה רוטמן קיים מספר פגישות עם קבוצת ידידיה שטרן בניסיון להגיע לפשרות. בנוסף, גם בכירים באופוזיציה, בעיקר מהמחנה הממלכתי, מקבלים עדכונים שוטפים מהמשפטנים המעורבים על ההתרשמות וההתקדמות בשיחות. לפי גורמים המעודכנים בתוכן השיחות, אבן הנגף העיקרית שתמנע נוסחת פשרה היתה ונותרה הוועדה לבחירת שופטים: הדרישה הבלתי מתפשרת של הקואליציה לשלוט בהליך בחירת השופטים ללא איזון בין הרשויות, שנתקלת בהתנגדות נחרצת של המשפטנים הליברלים והשמרנים כאחד.

 • יצחק הרצוג
 • יריב לוין
 • שמחה רוטמן
 • המהפכה המשפטית

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+

בשליחת תגובה אני מסכים/ה

  Read More

  Post a Comment

  Previous Post Next Post